Artikelindex

Beheer van de natuurlijke hulpbronnen bossen en mijnen

Extra foto rivier p.10-4Al tientallen jaren wordt er gesproken over de natuurlijke hulpbronnen van Congo. Uiteindelijk is dat de werkelijke inzet van de gewapende conflicten en het wanbestuur die het land destabiliseren. De verschillende, pertinente verslagen van de Verenigde Naties over de exploitatie van deze hulpbronnen, geven telkens weer details over de actoren die erbij betrokken zijn. Patient Bagenda zocht uit wat dit betekent voor de lokale bevolking.


Illegale exploitatie

Milities en gewapende bendes leggen hun wetten op in de bossen en in de omgeving van de mijnzones. Ze houden zich bezig met ontginning en smokkelarij. In deze zones werd de plaatselijke bevolking verjaagd na aanvallen op de dorpen en moordpartijen op de landbouwers.
Vaak worden deze mijnzones ook bezet door soldaten van het reguliere leger die, net zoals hun vijanden, de exploitatie privilegiëren ten koste van de veiligheid van de bevolking. Netwerken van illegale exploitatie die ontstonden tijdens de oorlogen van 1996 tot 2003 zijn nog steeds actief, voornamelijk in het oosten van het land. Ze zijn verbonden met interne machten (milities, gewapende bendes, officieren van het reguliere leger en economische actoren) en buitenlandse lobby's (maatschappijen en de buurlanden, officieel of officieus via officieren van het leger).