Artikelindex
Het Oosten van de D.R. Congo: De uitdagingen van de vrede
Een zo lang verwachte periode van rust
Na lange jaren van onveiligheid en botsingen, lijkt een bladzijde omgeslagen. De gewapende opstandelingengroep M23 lijkt geneutraliseerd.
De Congolese bevolking leeft in een euforie. Zij is het niet gewoon dat de FARDC (Congolese leger) een overwinning behaalt. Met het einde van de vijandelijkheden, verschijnt er een straaltje hoop op vrede aan de horizon. De Internationale Gemeenschap lijkt vastbesloten een einde te stellen aan het bestaan van gewapende bendes, en zij veroordeelt de landen die deze bendes steunen. De UNO zou meer operationele middelen inzetten, onder meer met de brigade die de gewapende bendes moet opsporen, met de steun van drones (onbemande vliegtuigjes) die de grens bewaken. De Congolese regering heeft ook begrepen dat er een meer operationeel bevelhebberschap moet ingesteld worden.
Het einde van de oorlog?
![]() |
| Een gezamenlijk patrouille van de FARDC en de MONUSCO |
De regering van de D.R. Congo en de M23 hebben documenten ondertekend die hun onderhandelingen afsluiten die ze in december 2012 in Kampala begonnen waren. Raymond Tshibanda N’tunga Mulongo, Congolees minister van Buitenlandse Zaken, neemt nota van de verklaring van de M23. Hij kondigt zijn beslissing aan om het de M23 te vergemakkelijken in het in praktijk brengen van zijn belofte door een programma van demobilisatie, ontwapening en sociale integratie. Het Programma van Stabilisering en van Heropbouw van de Zones die uit de gewapende conflicten komen, (STAREC) zal gereactiveerd worden. Bovendien zal hij ook in het Parlement een wetsvoorstel van amnestie indienen voor de strijders van de M23. De regering is wel duidelijk geweest dat deze amnestie niet de strijders betreft die betrokken waren in misdaden van volkerenmoord, oorlogsmisdaden, misdaden tegen de menselijkheid, verduistering van openbare gelden, ronselen van kindsoldaten, seksuele gewelddaden. Deze maatregel zou ook moeten toegepast worden voor leden van het Congolese leger die betrokken zijn geweest bij deze misdaden zodat zij niet vrijgesteld worden van achtervolgingen. Het wordt echter niet vermeld in het document van de regering.







